Řády a předpisy

 
Aby chrt mohl běhat na dostizích, musí nejdříve splnit licenční zkoušky. Ty se skládají z jednoho sólo běhu, kdy chrt oběhne dráhu sám, aby bylo vidět, že má zájem o návnadu a dvou společných běhů, kdy chrt musí prokázat, že se nepere a je schopen běžet s více psy. Při společném běhu na ovále musí běžet nejméně 3 psi. Běhy se zapisují do tréninkové karty, kterou si koupíte od pořadatele. Chrt samozřejmě může mít splněno více běhů než jen tři, některému trvá déle, než získá potřebné návyky. Jestliže pejsek získá špatnou zkušenost, je třeba zkusit začít pomalu znovu. Takže na licenci nepospíchejte a nechte pejska v klidu vyběhat. O nic nepřijdete, ale naopak získáte. Není-li u málopočetných plemen na startu dostatečný počet jedinců pro společný běh, může Dostihová komise může povolit výjimku ze společných běhů a pes splní 3x sólo běh. Plnit licenční zkoušku chrt může italský chrtík a vipet od 12 měsíců, ostatní plemena od 15 měsíců.
 
O licenci může majitel chrta požádat u italských chrtíků a vipetů od 15 měsíců, u ostatních plemen od 18 měsíců. K vystavení licence je třeba zaslat na adresu registrátorky licencí (Dana Bejčková, Vrchlického 28, 419 01 Duchcov, tel: 606 181 231) tréninkovou kartu se zapsanými splněnými licenčními zkouškami, v tréninkové kartě musí být i potvrzení o členství majitele (razítko, podpis) v ČMKU (některém psím klubu), kopii PP, poplatek za vystavení licence (500 Kč), italský chrtík a vipet musí mít první měření kohoutkové výšky. S dostihovou licencí může chrt startovat na všech dostizích i v cizině podléhajících FCI.

Vybavení
Při každém běhu musí být pes vybaven dostihovou dečkou a košíkem. Čísla a barvy deček jsou daná.
  • 1 červená barvu s bílým číslem
  • 2 modrá s bílým číslem
  • 3 bílá s černým číslem
  • 4 černá s bílým číslem
  • 5 žlutá s černým číslem
  • 6 podélně bílo-černě pruhovaná s červeným číslem
Dečky si můžete koupit na dostizích nebo si je ušít sami. Jednotlivé barvy mají být i z dálky dobře viditelné. Deček můžete mít 6 nebo 3 oboustranné. Ve předu je guma přišitá napevno, dečka se navlékne psovi přes hlavu, druhá guma se protáhne psovi pod břichem a zapne se na knoflík na druhé straně dečky. Pozor na správnou velikost, aby dečka a gumy psa nikde neškrtily, ale ani dečka neplandala. Vše je třeba vyzkoušet na konkrétním psovi.
 
Pes si při běhu musí všímat pouze návnady, nesmí se prát se soupeři. Za napadání dostává diskvalifikaci. Za první diskvalifikaci není žádné omezení, za druhou nesmí chrt 4 týdny startovat, za třetí má zákaz na 8 týdnů. Jedná se o diskvalifikace v průběhu jednoho roku. Pokud je chrt ve dvou po sobě jdoucích dostihových sezonách 4x diskvalifikován, je mu licence odebrána a může ji ještě jednou získat po splnění licenčních zkoušek. Ztratí-li ji ještě jednou za 4 diskvalifikace, není již nové splnění možné.
 
Závody se řídí Mezinárodním dostihovým řádem FCI a každá země si dělá drobné úpravy, které však v zásadě neodporují ustanovením FCI. Ty jsou zakotveny v Národním dostihovém řádu (jedná se například o běhy vipetů sprinterů, podmínky pro Dostihového vítěze, apod.).
 
TOPlist